Dodatkowe informacje dotyczące doboru oświetlenia oraz pracy kamer w podczerwieni.

Przy projektowaniu i wykonastwie systemów CCTV należy zwrócić uwagę na oświetlenie, szczególnie pod względem kosztów i rodzaju źródła światła, bowiem optymalne oświetlenie decyduje o jakości ekspozycji. Poza tym nie można zapomnieć również i o tym, że w pomieszczeniach, w których wystepuje znaczna różnica w natężeniu oświetlenia (np. sklep z dużym oknem wystawowym na zewnątrz, przez które podczas słonecznego dnia dostaje się dużo silnego światła słonecznego , w nocy pomieszczenie jest jedynie sztucznie oświetlone) należy stosować obiektywy z automatyczną przysłoną. Pomimo stosunkowo wysokiej jakości kamer dostępnych na rynku i faktu, że posiadają one w standardzie elektroniczną migawkę, w powyższym przypadku mogą wystąpić efekty prześwietlenia.
Do właściwego oświetlenia dla kamer CCTV należy wykorzystać zarówno oświetlenie istniejące, jak i przewidzieć dodatkowe. Trzeba tutaj zwrócić uwagę na moc pkt. świetlnych oraz skuteczność poszczególnych żródeł światła. Do najczęściej wykorzystywanych w warunkach zewnętrznych nalężą lampy rtęciowe lub sodowe, halogenowe oraz jarzeniowe.



Rysunek przedstawia wykres porównawczy relatywnej mocy widmowej wydzielanej przez wymienione źródła swiatła w odniesieniu do czułości przetwornika kamery. Widać z niego jednoznacznie że źródła światła fluorescyncyjnego np. świetłówki plasują sie na ostatnim miejscu.

Coraz popularniejsze staje się doświetlenie kamer CCTV światłem podczerwieni. Jest ono niewidoczne dla ludzkiego oka, ale jest widoczne dla kamery monochromatycznej (czarno/białej). Znajduje ono wiele zastosowań, szczególnie tam gdzie wymagane jest dyskretne oświetlenie (kina teatry), a także kiedy istnieje potrzeba kamuflażu (np. ukryte kamery). Poniższy wykres przedstawia zakresy długości fal świetlnych w odniesieniu do zakresu widzenia oka ludzkiego przy podświetleniu halogenowym.



Jak pokazuje rys. widmo halogenu wykracza poza zakres widzialnego spektrum, a emitowana energia może stanowić cenne żródło światła dla przetwornika kamery obejmującego spektrum widzialne i zakres podczerwieni. Halogenowe lampy podczerwieni mogą dostarczyć dużo energi przy stosunkowo niewielkich wymiarach.
Innym źródłem tego rodzaju światła są zespoły diod elektroluminescencyjnych. Konstrukcja takich zespołów oparta jest na impulsowym sterowaniu zasilaniem takich diod i tym samym uzyskaniu większej mocy skutecznej.

Najprostszą lampę podczerwieni stanowi żarówka halogrnowa zaopatrzona w filtr podczerwieni eliminujący wydzialne spektrum z wytwarzanego przez nią światła.



Uwaga Lampy na podczerwień nie mogą współpracować z kamerami kolorowymi.
Konstrukcja stadardowej kamery kolorowej wymaga stosowania filtra podczerwieni w celu poprawy odtwarzania barw - kamera jest ślepa na promieniowanie podczerwone. Występują co prawda kamery pozbawione filtra podczerwieni, mogące współpracować przy powyższym rodzaju podświetlenia, ale usunięcie filtra spowoduje gorsze, niejednoznaczne i zachwiane oddawanie barw szczególnie z zakresu widma czerwonego.

powrót do kamer tutaj
powrót do obiektywów tutaj

Powrót do menu