Dodatkowe informacje dotyczące obudów i uchwytów.
Obudowy do kamer CCTV pełnią przede wszystkim funkcję elementu ochronnego mającego na celu zabezpieczenie umieszczonego w niej urządzenia (kamera, obiektyw, zasilacz) przed niekorzystnym wpływem warunków zewnętrznych.
Większość kamer może pracować w zakresie temperatur od -10 do 50° C i wilgotności powietrza do 90% (bez narażania na kontakt z wodą). Jeśli te wymogi nie są spełnione to należy stosować odpowiednie obudowy, które umożliwią utrzymanie podanych przez producenta warunków pracy kamery oraz obiektywu. Bardzo ważne dla prawidłowej pracy kamery jest utrzymanie warunków niepozwalających na wykraplanie się pary wodnej na obiektywie.

W zależności od miejsca zastosowania obudowy możemy podzielić na zewnętrzne oraz wewnętrzne.
Wykonania zewnętrzne powinno nie tylko zapewniać właściwą szczelność (najczęściej IP65;), ale również odpowiednią temperaturę wewnątrz. Dodatni poziom temperatury jest uzyskiwany dzięki zastosowaniu specjalnej grzałki z termoregulatorem. Niektóre modele obudów wyposażone są dodatkowo w wentylatory zapewniające wychładzanie wnętrza np. w przypadku dużego nasłonecznienia.
W przypadku konieczności zastosowania kamer w pomieszczeniach wewnętrznych (stała, dodatnia temperatura), ale o wysokim stopniu zanieczyszczenia (kurz, wilgotność) polecane jest stosowanie obudów wewnętrznych, których rola ogranicza się do zapewnienia właściwej szczelności.

Oprócz standardowych modeli stosuje się również obudowy specjalne, których zadaniem jest min. zabezpieczenie kamery przed aktami wandalizmu, przciwwybuchowe lub maskujące umieszczoną kamerę.

Obudowy mogą posiadać informację o zgodności z normą IP, więcej tutaj.

Drugim kryterium doboru obudowy jest sposób utrzymania optymalnej temperatury pracy kamery- wtedy obudowy dzielimy na:
wyposażone w grzałkę i termostat grzałka jest zazwyczaj montowana z przodu obudowy, na dole przed szybką. Najważniejszą rolą grzałki i termostatu jest zapewnienie odpowiedniej stałej temperatury i eliminacji skokowych zmian warunków pracy zestawu kamera-obiektyw. Wówczas nie dochodzi do sytuacji, w której następuje zaparowanie szybki obudowy lub soczewek obiektywu, czy skroplenia się pary wodnej.

chłodzone powietrzem z wentylacją grawitacyjną znajdujące zastosowanie przy małych różnicach temperatur np. w zadaszonych pomieszczeniach. Ze względu na możliwość przegrzania stosuje się obudowy chłodzone powietrzem z wymuszoną wentylacją i z grzałką, stosowane przy większych różnicach temperatur, np. kamery na południowej stronie budynku,

chłodzone powietrzem z wymuszonym obiegiem wymagane są przy dużych różnicach temperatur np. przy obserwacji ciągów technologicznych,

chłodzone wodą stosowane przy bardzo wysokich temperaturach np. huty, stalownie procesy obróbki termicznej

Jeżeli montaż kamery wykonujemy w stosunkowa w małej obudowie, to stałą temperaturę możemy uzyskać nawet bez dodatkowej grzałki (dodatnia temperatura wytwarzana przez pracę przetwornika kamery). Z kolei kamera w obudowie hermetycznej (np. przystosowanej do pracy w pomieszczeniach silnie zapylonych lub wilgotnych) może nawet bez grzałki osiągnąć temperaturę wyższą niż dopuszczalną, w tym wypadku należy zastosować chłodzenie kamery.

W trakcie instalacji należy pamiętać o poprawnym uszczelnieniu otworu wykonanego w celu wyprowadzenia przewodów oraz oddzieleniu masy kamery od masy obudowy.

Niektóre obudowy kamer posiadają mocowania umożliwiające antysabotażowe prowadzenie kabli (wewnątrz wspornika). Większość obudów wykorzystuje do mocowań śruby calowe inbusowe zaś w niektórych do otwarcia konieczny jest specjalny klucz firmowy załączany do obudowy.

powrót do grupy obudów CCTV

Powrót do menu