Dodatkowe informacje dotyczące rejestratorów cyfrowych DVR

Rejestrator cyfrowy (DVR) to urządzenie umożliwiające zapis obrazu i dźwięku w formie cyfrowej. W przeciwieństwie do magnetowidów poklatkowych TL ich zaletą jest wysoka jakość zapisanego materiału, duża prędkość odświeżania zapisu, brak kłopotów wynikających z eksploatacji kaset VHS, możliwość zdalnego monitoringu i archiwizacji, a także przeglądanie archiwalnych zapisów bez potrzeby zatrzymywania bieżącej rejestracji.
Rejestrator DVR dokonuje konwersji analogowego obrazu video PAL z kamer na obraz cyfrowy i zapisuje go na dysku twardym. Obraz ma zapisany wskaźnik czasu oraz rodzaju zdarzenia, dlatego podczas przeglądania można łatwo wskazać wybrany czas zdarzenia lub jego rodzaj. Można zatrzymać obraz, przewijać do przodu i do tylu z różnymi prędkościami bez załamywania się obrazu. Rejestrator DVR jest alternatywą dla dwóch urzadzeń analogowych: multipleksera i magnetowidu poklatkowego.

Na dzień dzisiejszy występują dwie grupy rejestratorów cyfrowych:
Pierwsza grupa to popularne karty telewizyjne przechwytujące obraz video do komputera mogące obsługiwać od 1 do 16 wejść kamerowych (niektóre typy kart mogą pracować równoległe dając w efekcie końcowym do 32 wejść). Do prawidłowej pracy takiego DVR-a potrzeba prawidłowo skonfigurowanego komputera klasy PC (wg specifikacji załączonej do karty), a także oprogramowania dla danego systemu operacyjnego dostarczonego przez producenta danego typu karty.
Rejestracja obrazów wykonana jest na twardym dysku komputera.
Charakterystyczną cechą tego typu rejestratorów jest mnogość możliwości w ustawieniach i konfiguracji począwszy od liczby zapisywanych klatek/s dla wybranej kamery, ustawienia parametrów obrazu z każdej kamery (jasność, kontrast, nasycenie kolorów, detekcja ruchu, tryb nagrywania, rozdzielczość zapisu, typ kompresji) czy ostatecznie dowolny układ kamer czrno-białych i kolorowych.
Zaletą takiego rozwiązania jest również niska cena, możliwość uaktualniania oprogramowania, wygodne funkcje zdalnego monitoringu i duża wariantowość w zmianie konfiguracji zestawu na inne potrzeby. Do najbardziej popularnych kart telewizyjnych do budowy rejestratorów DVR na naszym rynku zaliczamy karty HICAP i karty Geovision;

Druga grupa to rejestratory autonomiczne stanowiące kompletne urządzenie z własnym systemem operacyjnym, układem wejść/wyjść video i alarmowych, twardym dyskiem na którym odbywa się rejestracja zdarzeń i webserwera za pomocą którego jesteśmy w stanie prowadzić zdalny monitoring.
Zaletą tego typu DVR jest wysoka stabilność pracy, prosta i wygodna obsługa (porównywalna do obsługi typowego magnetowidu analogowego telewizji przemysłowej lub magnetowidu domowego) umożliwiajająca rejestrację znacznie większej liczby klatek w ciągu sekundy, niż przy zastosowaniu standardowego rozwiązania analogowego - magnetowid analogowy i multiplekser.
Ten typ DVR-a to urządzenia stworzone tylko po to by rejestrować obraz z bardzo stabilnym systemem operacyjnym. Nie mają wad rejestratorów opartych na bazie kart telewizyjnych i komputera PC, polegających np. na możliwości skasowania elementów systemu operacyjnego, zawirusowania komputera albo problemów technicznych wynikających z niedopasowania karty DVR z kartą grafiki lub płyty głównej komputera.
Standardowo tego typu rejestratory występują jako 4, 9 i 16 wejściowe z przejściem sygnału video.
Jeśli nie włożymy dysku – rejestrator pracuje jak dzielnik obrazu z wejściami alarmowymi.
Po podłączeniu dysku – rejestrator automatycznie go wykrywa i formatuje. Dysk pracuje bezobsługowo w trybie nadpisywania (kasuje najstarsze zapisy i nagrywa nowe). Bardziej rozbudowane rejestratory posiadaja podwójną kieszeń na wymienne twarde dyski.
Uwaga- Nie wszystkie rejestratory mają wbudowany układ webserwera do pracy zdalnej po sieci LAN.

Tryby pracy rejestratorów
1-Simplex to możliwość pracy niezależnej dla jednego trybu tj. jeżeli chcemy przeglądać zapisy archiwalne musimy zatrzymać nagrywanie i odwrotnie.
2-Duplex to niezależna obsługa DVR dwutorowo np. przeglądanie zapisów nie powoduje zatrzymania pracy rejestratora w trybie nagrywania.

powrót do rejestratorów tutaj

Powrót do menu